5 motive neașteptate pe care ar trebui să le dormi în spatele gol în seara asta

Aflați Numărul Dvs. De Înger

Picioare MARIOS07Getty Images

Vești bune pentru dormitoarele fierbinți, comanda amânată vă poate ajuta să obțineți zzz-uri de calitate, să vă îmbunătățiți relația și multe altele. Dacă te culci deja gol, nu ești singur. Potrivit unui Sondaj 2018 Consilier Saltea care a chestionat mai mult de 1.000 de persoane, aproape 60% dintre bărbați dorm goi și femei 56%. Participanții la studiu au spus că se simt mai confortabil dormind în pat. Probabil că temperatura ideală pentru somn este cuprinsă între 60 și 67 de grade Fahrenheit, relatează Fundația Națională a Somnului. Deci, dacă dormiți cu pjs sub huse, este mai ușor să vă supraîncălziți și să vă treziți în mijlocul nopții. Acestea fiind spuse, iată motive mai surprinzătoare de a dormi gol vă pot ajuta să ajungeți la REM și să vă aduceți beneficii sănătății.

🛏️ Vă poate ajuta relația

Știința din spatele acestui lucru este probabil legată de beneficiile contactului cu pielea pe piele, despre care s-a constatat că declanșează eliberarea de oxitocină, hormonul de legătură. „Gândul este că oxitocina este neurotransmițătorul care facilitează„ sincronia socială ”. Studii implică faptul că atunci când cuplurile sunt apropiate prin atingere, somn sau sex, se sincronizează în mai multe moduri ' W. Christopher Winter , MD, autor al Soluția de somn: de ce ți-a rupt somnul și cum să-l rezolvi , explică. Dr. Winter consideră că acesta este motivul pentru care multe cupluri tinere care nu-și pot ține mâinile îndepărtate unul de celălalt par să doarmă mai bine împreună, în timp ce cuplurile mai în vârstă care sunt mai puțin intime unul cu celălalt se luptă să co-doarmă.

🛏️ Vă poate ajuta să dormiți mai adânc

Temperatura corpului are mult de-a face cu calitatea somnului. „A dormi gol sau cu foarte puține haine permite ca temperatura corpului să scadă. Temperatura corpului tău poate fluctua semnificativ pe parcursul unei nopți, dar dormitul gol îi permite să fie reglat mai ușor ”, spune dr. Winter.

După cum am menționat mai devreme, cel mai bine este să dormiți într-o cameră cu o temperatură cuprinsă între 60 și 67 de grade Fahrenheit. Motivul este că temperatura corpului tău scade în mod natural înainte de a adormi, așa că menținerea camerei reci ajută la inițierea opririi pe timp de noapte ... și te ajută să rămâi adormit.

Scăderea temperaturii corpului este probabil legată de un mecanism evolutiv de conservare a energiei. Acest [dormit gol] este o modalitate de a face acest lucru, spune dr. Winter. „Optimizarea temperaturii poate duce la un debut mai rapid al somnului, la mai puține treziri și, eventual, la mai mult timp petrecut în etape mai adânci ale somnului.”

🛏️ Vă poate ajuta să slăbiți

A dormi gol ar putea ajuta corpul să se răcească în timpul nopții, ceea ce ar putea ajuta corpul să crească rezervele de grăsime brună. Spre deosebire de grăsimea albă, grăsimea brună arde energia pentru a crea căldură și pentru a ajuta la menținerea temperaturii corpului. Acest lucru vă poate ajuta să creșteți metabolismul, conform a 2014 Institutul Național de Sănătate (NIH) studiu . Cercetătorii au observat cinci bărbați sănătoși care dormeau într-o cameră la 66 de grade Fahrenheit. După o lună, cercetătorii au descoperit că participanții au avut o creștere cu 42% a grăsimii brune. Temperaturile reci și-au îmbunătățit sensibilitatea la insulină, ceea ce ne aduce la următorul nostru punct.

Ai nevoie de un capac de noapte? Săriți paharul de vin și pregătiți în schimb acest smoothie de banane care provoacă amânarea. Vise plăcute!

🛏️ Ar putea ajuta la reglarea nivelului de insulină

Studiile au sugerat că expunerea la temperaturi scăzute are un impact asupra leptinei și adiponectinei - hormonii care ajută la echilibrare insulină . Leptina ajută la reglarea poftei de mâncare, în timp ce adiponectina joacă un rol în metabolismul glucozei și în descompunerea acizilor grași, explică dr. Winter. A dormi gol te expune la mai mult aer rece, prin urmare, ținându-ți sub control hormonii de reglare a insulinei.

Potrivit studiului NIH din 2014, metabolismul glucozei participanților s-a îmbunătățit după ce a dormit la temperaturi mai reci timp de o lună. Leptina și adiponectina sunt produse de celulele adipoase (grase). Secreția ambelor substanțe chimice este afectată de privarea de somn, astfel încât dormitul într-un mediu fierbinte, despre care se știe că perturbă somnul, ar putea afecta secreția și funcția acestor doi emițători, spune dr. Winter.

🛏️ Vă va ajuta pielea să rămână limpede

În general, a dormi gol va ajuta pielea să respire. Îmbrăcămintea mai strânsă poate duce la frecare și iritații care pot pune pielea în pericol de dezvoltare porii înfundați și erupții cutanate, spune Michael Kassardjian , DO, un dermatolog certificat de bord la Coast Dermatology. Mai mult, supraîncălzirea - cauzată de îmbrăcămintea mai caldă - este terenul de reproducere perfect pentru ca infecțiile bacteriene și fungice să apară și să prolifereze.

Jock mâncărime, foliculită, acnee și infecții cu drojdie sunt câteva exemple de ceea ce se poate dezvolta apoi, spune dr. Kassardjian.

Rețineți: o igienă bună la pat este o necesitate

Acum, că știți potențialele beneficii ale somnului gol, puteți face un pas mai departe în îmbunătățirea somnului prin adoptarea unor obiceiuri sănătoase în pat. Deși nu există o regulă clară cu privire la cât de des ar trebui să vă spălați foile, Fundația Națională a Somnului recomandă schimbarea foilor dvs. o dată pe săptămână. Lipirea pe aceleași foi mai mult timp poate duce la erupții de acnee, simptome alergice și chiar infecții fungice. Asigurați-vă că înlocuiți saltelele la fiecare 10 ani și perne la fiecare 18 luni . Dacă suferiți de alergii, luați în considerare utilizarea unor perne impermeabile pentru a preveni acarienii și mucegaiul sau spălați-vă pernele în apă fierbinte o dată pe săptămână. Rămâneți pe foi cu oriunde între a Număr de 200 până la 400 de fire , recomandă Fundația Națională a Somnului. Orice altceva în plus ar putea să vă facă să vă încălziți prea mult și să vă întrerupeți somnul.

Pe piață pentru foi noi? Verificați aceste cearșafuri respirabile, hipoalergenice, care vă vor împiedica să vă supraîncălziți.

Lenjerie de pat premium din bambusLenjerie de pat premium din bambusColecția Cosy House amazon.com CUMPĂRĂ ACUM Foi de bambus clasice CarilohaFoi de bambus clasice CarilohaCariloha amazon.com 254,99 USD199,00 USD (22% reducere) CUMPĂRĂ ACUM Lenjerie de pat Zen Bamboo Luxury 1500 SeriesLenjerie de pat Zen Bamboo Luxury 1500 SeriesZen Bamboo Luxury amazon.com 38,49 USD31,99 USD (17% reducere) CUMPĂRĂ ACUM